nazwa KOMISJA ZAKŁADOWA

Stan wojenny
Stan wojenny na SGGW

Ruchy opozycyjne w Polsce

Źródłem Ruchu Solidarność było wrodzone, nam Polakom, umiłowanie wolności.

Opór przeciwko zaborcom, okupantom hitlerowskim czy narzuconej nam przez aliantów władzy komunistycznej przybierał, niezależnie od czasu historycznego podobne formy. Z opozycją polityczną po II wojnie światowej dość szybko rozprawiły się służby bezpieczeństwa we współpracy z NKWD. Jednak nieoczekiwanie, już po 11 latach nowego ustroju, w czerwcu 1956r w bunt podniosła, hołubiona przez reżim komunistyczny, klasa robotnicza, zatrudniona w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu.

W 1968 roku protestowała młodzież uniwersytecka i politechniczna, najczęściej lewicowa, dążąc do demokratyzacji życia publicznego w ramach istniejącego ustroju (socjalizm tak – wypaczenia nie)

W 1970 roku przeciw zakłamanej władzy wystąpili robotnicy w Szczecinie i w Gdańsku, a w 1976 roku robotnicy w Radomiu. Wszystkie protesty kończyły się brutalnymi stłumieniami.

Opozycja w PRL istniała od początku tj. od 1945r, w różnych formach i z różnym nasileniem aktywności. Z opozycją, wywodzącą się ze środowisk akowskich stalinizm rozprawił się najwcześniej, najbardziej brutalnie i krwawo. Należy zauważyć, że kwiat inteligencji patriotycznej - wychowawcy przyszłych pokoleń, zginął, został zamordowany w obozach w ZSRR, a kwiat patriotycznej młodzieży zginął w Powstaniu Warszawskim.

Katolicy otwarci, tj. uznający nową władzę, skupiali się od 1945 r. w środowisku „Tygodnika Powszechnego”, a od 1953 r. w środowisku Znak i klubach Inteligencji Katolickiej (KIK) (J.Turowicz, T.Mazowiecki, St.Stomma i in.). Osobną grupę stanowili intelektualiści związani z Klubem Krzywego Koła, utworzonym w 1955r., a rozwiązanym w 1962r. (Wł. Bartoszewski, Wł. Bieńkowski, T.Kotarbiński i in.). W latach 60-tych zaczęła się budzić młoda inteligencja partyjna. Grupa rewizjonistów (K.Modzelewski i in.), komandosów (A.Michnik. S.Blumsztajn i in.), młodych asystentów z UW (W.Kuczyński, J.Staniszkis i in.) i profesorów (L. Kołakowski, M.Ossowska, Ed. Lipiński i in.) organizowała wspólnie lub osobno różnego rodzaju akcje jak listy otwarte kierowane do PZPR, niejawne spotkania dyskusyjne, seminaria, grupy badawcze.

Odrębnie od 1959r. działała młoda prawica, uruchamiając najpierw kółka samokształceniowe, a od 1969r., wydając nielegalnie pisma: „Biuletyn”, i „Informator” (P.Górny, J.Kossecki, M. Gołębiewski, A.i B. Czumowie i in.).

Indywidualnie i samodzielnie działali pojedynczy opozycjoniści jak np. bracia J.i R. Kowalczykowie.

Na KUL środowisko opozycyjne utworzyło kwartalnik „Spotkania”, a w 1970r. pismo „Akcent”, które wychodzi do dzisiaj.

W Warszawie działała również, mająca przedwojenne tradycje drużyna harcerska tzw. Czarna Jedynka.

W latach 70-tych grupa autorytetów podjęła akcję wysyłania do władz listów, petycji głównie przeciwko zapowiedzianym zmianom w konstytucji (A.Słonimski, M.Zaremba i in). W 1976 r. zawiązał się KOR (Komitet Obrony Robotników), który wydawał ”Głos” (A.Maciarewicz) i „Krytykę” (A.Michnik). KOR powołał Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania prawa przez MO i SB (Z. i Zb. Romaszewscy).

W 1977r. powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) (S.Kaczorowski, W. Ziębiński).

W 1978r. Uniwersytet Latający przekształcił się w Towarzystwo Kursów Naukowych -TKN (B. Geremek, A.Kijowski i in.).

W 1978r. grupa publicystów i naukowców, głównie partyjnych ale również z KiK, w ramach seminarium „Doświadczenie i Przyszłość” (DiP),przygotowała „Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach do jej naprawy”, przekazany następnie władzy i Prymasowi (S.Bratkowski i in.).

28.IV.1978 trzech sygnatariuszy (A.Gwiazda, A.Sokołowski, K.Wyszkowski) podpisało Deklarację Wolnych Związków Zawodowych (WZZ) i rozpoczęli wydawanie pisma „Robotnik”, a potem „Robotnik Wybrzeża.

W 1979r. L.Moczulski założył Konfederację Polski Niepodległej (KPN), a w Gdańsku powstał Ruch Młodej Polski (RMP) ((A.Hall), wydający pismo „Bratniak”.

Powyższe informacje o strukturze opozycji w okresie PRL opracowałam na podstawie artykułu Leszka Będkowskiego zamieszczonego Polityce Nr 4/2005 str.13.

Nieocenione zasługi dla istnienia opozycji w Polsce miał kościół katolicki. Ustanowiony przez Chrystusa do głoszenia prawdy zawsze i wszędzie, ze swojej natury musiał być źle postrzegany przez komunistyczne władze. Próby spacyfikowania kościoła (przez procesy księży, przez aresztowanie i wieloletnie uwięzienie Prymasa S. Wyszyńskiego), nie powiodły się władzy. Kościół katolicki zawsze, na miarę uwarunkowań danego czasu historycznego, dawał oparcie patriotycznej i świadomej części społeczeństwa i zawsze był blisko narodu, ożywiając jego ducha prawdą ewangeliczną. Księża na co dzień zmagali się w swojej działalności duszpasterskiej z różnymi utrudnieniami, zakazami ze strony komunistycznej władzy.

Wszystkie wyżej wymienione działania podejmowane były spontanicznie, nielegalnie. Miały charakter niejawny lub półjawny. Ludzie podejmujący te działania i ich rodziny były represjonowane przez SB (pobicia, skrytobójstwa, wieloletnie więzienie i inne). Represje nie powstrzymały rozwoju opozycji, który bardzo nasilił się w latach 70-tych, w miarę jak narastał rozziew między nachalną propagandą rzekomego, rosnącego dobrobytu, a przeżywaną przez każdego obywatela rzeczywistością. Do 1980 roku działania opozycyjne, jak przedstawiono powyżej, podejmowały pojedyncze grupy ludzi z różnych środowisk. Ogół obywateli pozostawał bierny, bo nie miał świadomości rozrastającej się organizacyjnie opozycji i był zastraszony przez wszechobecną służbę bezpieczeństwa. Dzisiaj wiemy że służby bezpieczeństwa miały swoich agentów we wszystkich ruchach opozycyjnych.